Bitcoin Nedir

bitcoin nedir
 

Bitcoin para işlemcisi 2008 yılında bir deney ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin açıklayıcı olarak tarif etmemiz gerekirse herhangi bir merkez bankası olmayan, resmi kuruluş ile ilişiği de olmayan fakat birçok ülke arasında bulunan para birimleri ile alınan ve satılan, herhangi bir üçüncü parti hizmetine veya aracı kuruma gerek kalmaksızın para transferi yapılabilen güvenilir bir dijital para birimidir. Dolar ve Euro gibi Bitcoin para biriminin de simgesi vardır. Bitcoin üretim işine genelde madencilik yani mining denilmektedir. Madencilik yaparak Bitcoin elde etmek , madenciliğin tek hedefi ve amacı da değildir.

Madencilik, hesaplama bilgisi ve yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme ve sistem ağını güvenli bir şekilde korunmasına ve her kullanıcıyı senkronize haline getirme işlemine denmektedir. Bitcoin para biriminin değerini ise belirleyen faktörler bulunmaktadır. Bitcoin oluşturmak için önceden belirlenmiş bir prosedür ve limiti olduğu üzere arza göre talep hızla artarsa bitcoin değer kazanmaktadır. Bitcoin nasıl kullanılıyor? dediğimizde ise öncelikle bunun için bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Bu sanal cüzdanı cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan oluşturabiliyorsunuz. Satın aldığınız veya çıkarttırdığınız Bitcoin para birimini Internet ortamından güvenle harcayabilir ve birçok mağaza yada alışveriş sitelerinde kullanabilirsiniz. Paypal işlemcisinin Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul etmesi de Bitcoin markasının daha da yayılmasına neden olmuştur. Bitcoin güvenilir mi? diye incelediğimizde Bitcoin ödeme işlemcisinin bağlı olduğu protokoller bulunmaktadır.

Bitcoin Güvenilir Mi

Bu protokoller nedeniyle de yaptığınız her işlem şifrelenmektedir. Bunun yanında Bitcoin yapısı itibariyle de güçlü ve sağlam bir işlem kaydı hafızasına da sahiptir. Herhangi bir hırsızlık veya kullanıcı hatası sonucu oluşan durumlar olmadıkça Bitcoin üzerinde herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bitcoin kriptosu sayesinde aynı paranın iki kez kullanılması veya harcanması da mümkün değildir. Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı gibi herhangi bir ülkenin ekonomisinden de asla etkilenmiyor. Bitcoin anonimdir. Bu sebeple kimse bir kullanıcının hesabını kapatamaz veya donduramaz. Bitcoin ile yaptığınız transferlerde herhangi bir işlem ücreti ödemezsiniz. Bitcoin ile yapılan işlemler dakikalar içinde tamamlanmakta olup, gece gündüz veya hafta sonu şeklinde hiç fark etmeksizin işlemler yapabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir